روزنامه صبا

روزنامه صبا

حمیدرضا پگاه:

یکی از شرایط ساخت یک سریال و برنامه خوب کاهش سانسور است


بازیگر و مجری تلویزیون معتقد است که؛ ساخت یک سریال و برنامه خوب، اول از همه شرایط لازم را می‌خواهد که مهمترین آنها کاهش نگاه سلیقه ای، سانسور و محدودیت هاست.

 روزنامه صبا: حمیدرضا پگاه، هنرمند عرصه سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت و گویی درباره رقابت شبکه های تلویزیونی با یکدیگر و اینکه اساساً رقابت سالم میان شبکه ها چقدر معنادار است و به بالا بردن کیفیت آثار کمک می کند؟ تاکید کرد: به طور کل با رقابت و مسابقه دادن به خصوص در عرصه هنر مخالف هستم و اصلاً اعتقادی به رقابت ندارم؛ چراکه فکر می کنم در کار هنری، اگر هنر واقعی باشد، رقابت کاملا بی معنی است؛ البته که آن هم بستگی به بستر آن رقابت دارد که کجاست و چه کسی آن بستر را فراهم می کند. آیا اصلا بستری برای رقابت فراهم شده یا خیر؟

وی در همین راستا به جشنواره های هنری اشاره کرد و توضیح داد: به عنوان مثال جشنواره ای برگزار می شود و می گویند بخش مسابقه که من اصلا به آن هم اعتقادی ندارم؛ چون متوجه نمی شوم در کار هنری چرا آدم ها باید با هم رقابت کنند. مگر مسابقه دومیدانی است که پشت یک خط بایستند و با یک شلیک حرکت کنند؟! به نظرم این رویکرد به هنر کاملا اشتباه است؛ ضمن اینکه آیا واقعا این بستر در تلویزیون تعریف شده و درخصوص آن کارشناسی شده است؟؛ بنابراین متوجه نیستم که چرا اسم رقابت را می‌آورند. شبکه های تلویزیونی در کدام بستر و درباره کدام موضوع با هم رقابت کنند؟

این بازیگر که تجربه اجرا در تلویزیون هم دارد، معتقد است: در تلویزیون یکسری برنامه پخش می‌شود و مخاطبان هم بنا به سلایقشان کارها را انتخاب می‌کنند. در تلویزیونی که همه برنامه هایش از محلی به نام صداوسیما دنبال می‌شود، رقابتی وجود ندارد.

قرار نیست با هم مسابقه بدهیم

پگاه سپس در پاسخ به اینکه در صورت حذف رقابت سالم میان شبکه ها، چطور می توان به بالا رفتن کیفیت برنامه ها در تلویزیون امیدوار بود؟ گفت: به نظرم اگر همتی باشد و دلشان بخواهد، کار خوب هم تولید می‌کنند و این ربطی به مسابقه دادن و رقابت با دیگری ندارد. من معتقدم حتی مسابقه هم رقابت سالم است، یعنی ما رقابت ناسالم نداریم و نباید قضیه را این گونه تفسیر کرد؛ به عنوان مثال من با یک قصه طنز، یک کارگردان و یکسری بازیگر فضایی را می سازم و دیگری هم با نگاهی دیگر یک قصه متفاوت تر می سازد. قرار نیست ما با هم مسابقه بدهیم، هرکسی در توان خودش تلاش می‌کند.

وی تاکید کرد: به نظرم همه این مسائل اول از همه به مدیری برمی‌گردد که مدیوم رسانه و کار هنری را بشناسد. همچنین انتخاب درست یک تهیه‌کننده هم در این امر خیلی مهم است؛ یعنی کارش را بلد باشد و با انتخاب متن و بازیگر و کارگردان درست بتواند یک سریال خوب تحویل بدهد. آنچه اهمیت دارد این است که رسانه چقدر این شرایط را مهیا می‌کند برای اینکه یک کار خوب تولید شود، هم به لحاظ امکانات و شرایط اقتصادی و هم به لحاظ بحث محدودیت‌ها و همه این موارد تعیین کننده ساخت یک سریال خوب هستند که اگر مهیا باشند، قطعاً کار خوب هم تولید می شود.

سریال خوب ساختن شرایط می خواهد

بازیگر سریال های “تفنگ سر پر”، “آوای باران” و “خانه امن” همچنین خاطرنشان کرد: اگر این امکان در همه شبکه ها وجود داشته باشد، مردم هم کاری را که دوست داشته باشند تماشا می کنند. به نظرم متاسفانه اینگونه بحث‌ها از خود مدیران نشأت می گیرد که برای خودشیرینی این موضوعات را پیش می کشند و مثلاً می گویند بیننده ما بیشتر بوده و بیننده فلان شبکه کمتر! هیچ وقت هم کسی نمی گوید آقا شما چطور می فهمید بینندگانتان واقعا چقدر هستند؟ من شخصا معتقدم کار خوب، اگر مخاطب هم نداشته باشد، اشکالی ندارد چون به مرور زمان مخاطب خودش را پیدا می‌کند. در شرایط فعلی که ما اینترنت داریم، قطعاً کار خوب مخاطب خودش را به مرور زمان پیدا خواهد کرد. ساخت یک سریال و برنامه خوب، اول از همه شرایط لازم را می‌خواهد که مهمترین آنها کاهش نگاه سلیقه ای، سانسور و محدودیت هاست.

وی که سال گذشته اجرای برنامه “صفر و یک” را برای شبکه دو سیما عهده دار بود، درباره ارزیابی اش از سریال های امسال تلویزیون گفت: راستش سریال های نوروز امسال را تا حدودی دنبال کردم اما در من رغبتی ایجاد نکرد تا بتوانم آنها را تا پایان تماشا کنم. از میان سریال های ماه مبارک رمضان هم بخشی از سریال “خوشنام” و بخش کوتاهی از “نجلا” را دیدم که البته هرکدام را مقدار کمی تماشا کردم ولی اتفاق جدیدی در آن ها ندیدم که مرا به سمت دنبال کردن قسمت ها، سوق دهند.

سریال های تلویزیون برای همه سلایق ساخته شوند

این بازیگر تلویزیون سپس درباره اینکه آیا پیشنهاد یا راهکاری برای قوت گرفتن بخش سریال سازی در تلویزیون دارد؟ خاطرنشان کرد: به صحبت اولم برمی گردم و آن هم تاکید بر “مهیا کردن شرایط لازم برای کار خوب ساختن است”. تمام سلایق و نگاه ها و دیدگاه های مختلف در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و … باید بتوانند در تلویزیون کار کنند و شرایط لازم برای همه سلیقه ها مهیا شود تا کار خوب ساخته شود. ان شاءالله همه ما بتوانیم از این بلاتکلیفی در سال جدید خارج شویم و همه مشکلات درست شود.

حمیدرضا پگاه در پایان درباره کارهای جدیدش در حوزه بازیگری و اجرا گفت: امسال برای تلویزیون در حوزه بازیگری فعلاً کار جدیدی نداشتم. در حوزه اجرا هم برنامه‌ای که داشتم فعلا به پایان رسید و برای ادامه همکاری هنوز چیزی مشخص نیست.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است