روزنامه صبا

روزنامه صبا

محمدرضا مالکی:

تئاتر کودک بیش از هر چیز نیازمند مدیری با سلیقه و باثبات است


کارگردان تئاتر «شکلات فرنگی»، با طرح بخشی کوچک از معضلات تئاتر کودک، تاکید کرد که؛ تئاتر کودک بیش از هر چیز نیازمند مدیری با سلیقه و باثبات است.

روزنامه صبا – محمدرضا مالکی که این روزها نمایش «شکلات فرنگی» را در کانون پرورش فکری اجرا می‌کند، با انتقاد از قیمت پایین بلیت تئاتر در این مرکز هنری می‌گوید: قیمت بلیت تئاتر در کانون بیست هزارتومان است. یعنی اگر پنج ۵ تماشاگر بلیت بخرند، تازه می‌شود با آن پول یک همبرگر خرید، آن هم بدون نوشابه!

این کارگردان و بازیگر تئاتر که در حوزه تئاتر کودک هم فعال است، همزمان با اجرای تازه‌ترین نمایش خود «شکلات فرنگی» در گفت‎وگویی بخشی کوچک از معضلات تئاتر کودک را تشریح می‌کند.

مالکی با ابراز تاسف از هزینه بالای ساخت یک اثر نمایشی در شرایط فعلی می‌افزاید: هرچند به نمایش ما کمک هزینه‌ای داده شد و با اینکه بخشی از دکور را از خانه آوردم، ولی تا همین حالا ۳۰ میلیون هزینه کرده‌ام تا این نمایش به صحنه برسد.

او ادامه می‌دهد: این در حالی است که پذیرایی آنچنانی نداشتیم و پوستر هم چاپ نکردیم چون در حال حاضر  بیشتر تبلیغات نمایش‌ها در فضای مجازی انجام می‌شود ولی اگر قرار بود برای انتشار پوستر هم هزینه کنیم، مخارج اجرای کار خیلی بیشتر هم می‌شد.

مالکی درباره نگاه گیشه‌ای بعضی از فعالان تئاتر کودک که گاهی منجر به اجرای آثاری ضعیف می‌شود، توضیح می‌دهد: همیشه نسبت به این کارها موضع داشتم ولی مدتی است سکوت می‌کنم. به هرحال در سینما هم به همین شکل است. آنجا هم کارهایی را ‌می‌بینید که با کمترین هزینه، فروش زیاد دارند. یکی از دوستان به من گفت این کارهای روشنفکری را کنار بگذار و این گونه کار کن که گفتم بلد نیستم. همچنان در تمام اجراها حضور دارم و همه نکات لازم را یادداشت می‌کنم و به گروه انتقال می‌دهم چون معتقدم تماشاگر فقط یک بار به دیدن کار می‌آید و باید اجرای خوبی را ببیند. با این حال هر کارگردانی طبق دلخواه و سلیقه خود کار می‌کند و من نمی‌توانم برای کسی نسخه‌ای بپیچم. واقعیت این است که اگر بتوانم گلیم خود را از آب بیرون بکشم، کلاهم را هوا می‌اندازم.

او که معتقد است تئاتر کودک بیش از هر چیز نیازمند مدیری با سلیقه و باثبات است، در این باره می‌گوید: ما مدیریت با ثباتی می‌خواهیم که باندبازی هم نکند نه اینکه مدیرمان شش ماه به شش ماه یا سالی یک بار عوض شود یا باند خود را درست کند. گاه کسی که مسئولیت خوانش متون را بر عهده داشته، متن خودش را پذیرفته است یا خودش در همان سالن اجرا گرفته یا یک کارگردان در یک سالن، سالی سه تا اجرا داشته است. شاید هر کارگردانی از این موقعیت استقبال کند ولی آن مدیر نباید اجازه چنین کاری بدهد. اینها درست نیست. همه حرف من این است که آدم‌ها نباید گنگ بشوند. امکانات تئاتر باید به عدالت به گروه‌ها تعلق بگیرد. البته نه به این شکل که بعد از یک اجرای موفق که به سالن رونق داده، ناگهان یک کار ضعیف اجرا بگیرد که همان تماشاگر را هم از دست بدهیم چون جذب دوباره تماشاگر کار دشواری است.

مالکی که برای اولین بار است نمایشی را در کانون اجرا می‌کند، درباره شرایط کار در این مرکز می‌گوید: از کانون خیلی راضی هستم. اینجا مشکلات و معضلات ارشاد و سالن‌های آن را نداریم ولی نکته بامزه اینجاست که در کانون، کسی به شما کاری ندارد که از یک جهت خوب است ولی از طرف دیگر هم خوب نیست چون مشخص نیست چه کسی مسئول چه چیزی است.

نمایش «شکلات فرنگی» نوشته و کار محمدرضا مالکی برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید شده است و هر روز به جز شنبه‌ها ساعت ۱۹ در سالن بوستان مرکز تولید تئاتر کانون بر روی صحنه می‌رود.

 سعید ابک، مریم آشوری، محمدعلی حسین‌علی‌پور و هما اسدی بازیگران این نمایش هستند.

از دیگر عوامل این نمایش می‌توان به سینا ییلاق‌بیگی به عنوان طراح صحنه و دکور، زیبا موسوی به عنوان طراح لباس، رضا خضرایی به عنوان طراح نور، امیر نجفی به عنوان طراح پوستر و بروشور، آرش لطفی به عنوان آهنگساز، معصومه آرواز به عنوان دستیار کارگردان، پرتو جغتایی به عنوان عکاس و ریحانه مطهری به عنوان مسئول روابط عمومی اشاره کرد.

در خلاصه این نمایش آمده؛ سارا دختر ۹ ساله‌ای است که با پدر بزرگ و مادربزرگش زندگی می کند. او دوست دارد در مسابقه پخت کیک مدرسه‌اش شرکت کند و برای شرکت در این مسابقه به کمک پدربزرگ و مادربزرگش نیاز دارد اما آنها سال‌هاست بر سر یک موضوع با هم اختلاف دارند. سارا به همراه پستچی محله نقشه‌ای می‌کشد این مشکل را حل کند و…

منبع: ایسنا

 انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است