روزنامه صبا

روزنامه صبا

غلامحسین لطفی: 

قراردادی که بازیگران می بندند قابل پیگیری نیست


بازیگر سینما و تلویزیون با بیان اینکه قرارداد که در شروع یک پروژه بسته می شود چندان قابل پیگیری نیست، گفت که؛ قرارداد بازیگران فقط یک برگ کاغذ بی‌ارزش است.

روزنامه صبا – غلامحسین لطفی، بازیگر سینما و تلویزیون پیرامون وضعیت قرارداد هنرمندان در آثار سینمایی گفت: متاسفانه این برای بار نخست نیست که از این وضعیت گله می‌کنم و می‌ترسم به بهانه گیری متهم شوم اما واقعا نه تنها من بلکه بسیاری از بازیگران هستند که با این مشکل روبرو هستند.

وی در همین راستا ادامه داد: بیست سال است که از یک سری کارهایی که بازی کردم طلب دارم و هنوز پرداخت نشده و قطعا پرداخت هم نخواهد شد، بسیاری از ما بازیگران با وعده وعیدهایی سر پروژه ها حضور پیدا می‌کنیم اما بعد از آن با بدعهدی و بدقولی تهیه کنندگان روبرو می شویم.

بازیگر فیلم «خفه گی» در همین رابطه تاکید کرد: اگر بخواهم مثال بیاورم و نام ببرم درست نیست اما شاید بیش از بیست پروژه در ذهن دارم که هنوز به من بدهی دارند، شاید این مبالغ امروز کم باشد اما وقتی نرخ تورم را در نظر بگیریم و آن مبلغ را به روز کنیم طلب من بسیار زیاد خواهد بود.

وی درباره نبود تعهد مالی در قراردادهای سینمایی و بازیگران اضافه کرد: متاسفانه ما شاید قراردادی در شروع یک پروژه می بندیم اما این قرارداد چندان قابل پیگیری نیست، به طور کلی اگر هم کسی خلف وعده کند ما باید برای به دست آوردن پولمان ماه‌ها و سالها دوندگی کنیم که شاید هزینه این پیگیری از خود آن پول هم بیشتر شود به همین خاطر اکثر بازیگران و عوامل بعد از مدتی دوندگی خسته شده و دیگر به دنبال طلب خود نمی روند.

قرارداد بازیگران فقط یه برگ کاغذ بی ارزش است

این بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون در همین رابطه اذعان کرد: قراردادی که بازیگران و عوامل می بندند صرفا یک برگه کاغذ است و چون ارزش حقوقی چندانی ندارد و قابل پیگیری نیست، از سویی همواره این نیاز وجود داشته که یک نهاد قضایی وارد این ماجرا شود و برای حل این مشکلات نهادی واسط برپا گردد که اگر بازیگر یا عواملی از گروه بخواهد شکایت کند این شکایت روندی قانونی به خود گرفته و برای فرد بدهکار بازدارندگی حقوقی داشته باشد.

وی در همین راستا افزود: من و دیگر همکارانم سالهاست از این موضوع ضرر کرده ایم، اکثر مواقع اگر یک پروژه سه قسط داشته باشد، قسط آخر که بعد از پایان پروژه موعدش فرا می رسد پرداخت نمی شود و کسی هم پاسخگو نیست. به نظر من وقت آن رسیده که این وضعیت و نوع قرارداد بازیگران سیستماتیک شده و بخش قضایی در آن ورود نماید.

مشکلات مالی فراوان پیش روی پیشکسوتان سینما

لطفی با اشاره به مشکلات مالی فراوان پیش روی پیشکسوتان سینما خاطرنشان کرد: شاید عده محدودی از بازیگران که توی چشم هستند بتوانند به دلیل پروژه های بعدی دستمزدشان را کامل دریافت کنند اما این وضعیت برای اکثریت افراد اینگونه نیست. در این بین بازیگران پیشکسوت که پیشنهادات کمی دارند بیشترین ضرر را می کنند، از سویی اگر هم بخواهند شکایت کنند برای پروژه های بعدی دعوت نمی شوند و به همین دلیل گاها مساله را به طور کلی فراموش می کنند.

منبع: خبرگزاری میزان

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است