روزنامه صبا

روزنامه صبا

مسعود نجفی توصیف کرد؛

 ادای دین سینمای ایران به واقعه عاشورا در «قاب عاشقی»


تهیه‌کننده و کارگردان برنامه «قاب عاشقی» معتقد است که این برنامه قابی برای نمایش ادای دین سینمای ایران به واقعه عاشورا است.

روزنامه صبا – مسعود نجفی، تهیه کننده و کارگردان برنامه «قاب عاشقی» که از شب اول محرم هر شب از شبکه نسیم در حال پخش است درباره ایده این برنامه گفت: سینمای ایران همواره دغدغه مناسبت‌های گوناگون را به واسطه سینماگران خوش‌ذوق‌اش در خود دیده و عاشورا و پرداختن به مضامین و ارکان گوناگون این واقعه جریان‌ساز، حال چه مستقیم و چه غیرمستقیم از مهم‌ترین و جدی‌ترین مناسبت‌های آیینی و مذهبی به‌شمار می‌آید که سینمای ایران به طرق مختلف به آن پرداخته است.

وی ادامه داد: محرم سال ۹۷ زمان حضورم در روابط عمومی سازمان سینمایی تصمیم گرفتیم به جای سیاه پوش کردن رایج در این ایام، با استخراج فیلم‌های مرتبط با قیام عاشورا و قرار دادن هر یک از آنها در یک کتیبه، نمایشگاهی با عنوان «سینما و محرم» را برپا کنیم که مورد استقبال قرار گرفت و همچنان هم در حال تکرار است.

کارگردان «قاب عاشقی» گفت: این ایده امسال در فاصله چهار روز مانده به ماه محرم در قالبی تصویری به شبکه نسیم ارائه شد و با همراهی تامین برنامه این شبکه قرار شد هر شب در ۳۰ دقیقه به یکی از فیلم‌های مرتبط یا مستقیم و یا غیر مستقیم و قیام امام حسین (ع) پرداخته‌اند، بپردازیم.

وی به فیلم‌هایی چون «به خاطر هانیه»، «دلشکسته»، «مصائب دوشیزه»، «من و زیبا»، «هیهات»، «کربلا جغرافیای یک تاریخ»، «شب دهم» و «پرواز در شب» اشاره کرد که از شب اول این برنامه به آنها پرداخته شده است و ادامه داد: به مناسبت چهلمین سال ساخت فیلم «سفیر» در دو قسمت به این اثر ماندگار عاشورایی پرداختیم و سید حسن جلایر تهیه کننده این فیلم با حضور مقابل دوربین برای اولین بار ناگفته‌هایی شنیدنی را از ساخت این اثر بیان کرد که مورد توجه قرار گرفت. ماجرای ساخت «روز واقعه» دیگر فیلم عاشورایی هم در دو قسمت روایت شد.

نجفی «ناسور» و «دخیل» را از فیلم‌های محوری برنامه در شب‌های آینده دانست و گفت: برای هر فیلم علاوه بر معرفی، پای صحبت‌های تهیه کننده و کارگردان اثر درباره بخش‌های عاشورایی آن اثر می‌نشینیم. علی رویین تن، محسن علی اکبری، جواد نوروز بیگی، مسعود اطیابی، محمد رضا شفیعی، هادی نائیجی، داریوش یاری، امیرحسین شریفی، جمال شورجه، عبداله اسفندیاری، فرید سجادی حسینی، کیانوش و داریوش دالوند افرادی هستند مقابل دوربین این برنامه رفته‌اند.

وی با اشاره به قسمت آخر برنامه در جمعه ۲۱ مرداد ماه ادامه داد: در شب آخر با حضور امیر رضا مافی منتقد سینما به ارزیابی کلی آثار عاشورایی و سایر فیلم‌ها مانند «دست های خالی»، «نیاز»، «بال های سپید» و «عصر روز دهم» خواهیم پرداخت.

نجفی درباره بازخوردهای این برنامه خصوصاً در فضای مجازی گفت: خوشبختانه کار بازخوردهای زیادی داشته و مورد توجه قرار گرفته است. خصوصاً بخش‌هایی که طرح آنها از سوی سازنده اثر جدید بود بیشتر دیده شد. خود من به عنوان کسی که حرفه اصلی‌ام خبرنگاری بوده سعی کردم مواردی را بپرسم که کمتر به آن پرداخته شده و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. دوستان رسانه‌ای هم مثل همیشه لطف داشتند و به «قاب عاشقی» توجه کردند.

کارگردان «قاب عاشقی» ادامه داد: سعی کردم روایت ساخت این آثار را از زبان کارگردان و تهیه‌کننده به عنوان صاحبان اصلی فیلم بشنویم و حتی برای «سفیر» که حسن جلایر تهیه کننده فیلم برای اولین بار متقاعد شد درباره فیلم صحبت کند باز صدای مرحوم فریبرز صالح کارگردان کار را هم که سال‌ها پیش با او مصاحبه گرفته بودم شنیدیم. یا برای «شب دهم» سعی کردم جمال شورجه با وجود بیماری‌ای که داشت در پلاتو برنامه حضور داشته باشد که با همکاری فرزندشان میسر شد. برای فیلم «پرواز در شب» علاوه بر حضور محسن علی اکبری به عنوان جانشین تهیه فیلم، بخش‌هایی از گفتگوی ویدئویی رسول ملاقلی پور را از طریق اکبر نبوی منتقد سینما به دست آورده و استفاده کردیم. تنها فیلمی که کارگردان و تهیه کننده در برنامه حضور نداشتند «روز واقعه» بود که شهرام اسدی به دلایلی عذرخواهی کرد، مرتضی شایسته هم آن زمان در بیمارستان بستری بود و به سراغ عبداله اسفندیاری معاون فرهنگی وقت فارابی که در شکل‌گیری کار دخیل بود و همچنین فرید سجادی حسینی دستیار اول کارگردان رفتیم و روایت آنها را شنیدیم.

نجفی درباره سختی‌های تولید این برنامه و چالش‌هایی که وجود داشت نیز بیان کرد: پیش از این هم اشاره کردم که صفر تا صد پیش تولید تا پخش اولین قسمت چهار روز زمان گرفت و تقریباً شبانه روز مشغول تولید برنامه شدیم. خصوصاً هماهنگی گفتگوها و تاکید بر حضور افراد اصلی انرژی زیادی را از ما گرفت که به مدد امام حسین (ع) به خوبی پیش رفت و انجام شد. مدیریت شبکه نسیم و پخش و تامین برنامه این شبکه هم همراهی خوبی با من داشتند و تقریباً هر قسمت ساعاتی قبل از پخش ارسال و به سرعت بازبینی و نهایی می‌شد.

 منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است