روزنامه صبا

روزنامه صبا

گفتگو با رامتین شهبازی و اصغر احمدپور

سینماجوان، برنامه‌ای تخصصی برای فیلمسازان کوتاه


در این شماره از روزنامه با کارشناس و تهیه کننده برنامه سینماجوان به گفتگو پرداخته ایم.

در راستای رشد، ارتقا و بهتر شناساندن فیلم کوتاه برنامه ای با نام سینماجوان  به صورت هفتگی در روزهای شنبه ساعت ۲۰  به مدت ۶۰ دقیقه بر روی آنتن شبکه مستند از تلویزیون می رود.در این برنامه علاوه بر نمایش فیلم کوتاه و گفتگو با سازندگان فیلم ها، سعی شده است که مباحث تخصصی مرتبط با فیلم کوتاه از زبان صاحب نظران این حوزه به مخاطبان ارائه گردد. برنامه سینماجوان یک برنامه ترکیبی و تخصصی در حوزه فیلم کوتاه است که توسط انجمن سینمای جوانان تهیه و تولید شده است. خبرنگار صبا به بهانه  پخش این برنامه به سراغ اصغر احمد‌پور تهیه کننده این برنامه و رامتین شهبازی کارشناس برنامه رفته است. در ادامه گفت و گوی صبا را با این دوستان می‌خوانید.

اصغر احمدپور: اولویت ما پخش فیلم کوتاه است

در ابتدا بفرمایید اتاق فکر تولید این برنامه به چه شکل انجام شد؟ وآیا پیش از این هم برنامه‌ای با این موضوع در شبکه تهیه و تولید شده بود؟

حوالی سال ۱۳۹۵ برنامه‌ای با نام فیلم کوتاه از شبکه مستند پخش می شد، که توسط انجمن سینما جوان تولید شده بود. در برنامه قبلی حضور فیلمسازان فیلم کوتاه بسیار پررنگ و ملموس بود و استقبال چشمگیری را نیز به همراه داشت. این برنامه برای مدتی متوقف شد و با یک سری تغییر و تحولات استراتژیک در ساختاری متفاوت با عنوان سینماجوان کار خود را شروع کرده است. با تعاملاتی که انجمن با شبکه مستند داشت قرار شد که این برنامه در دوره جدید فیلم محور باشد و در آن پخش فیلم در اولویت باشد. قبل از پخش فیلم مجری با عوامل و سازندگان فیلم به گفتگو می‌نشیند. این گفتگو انحصارا به کارگردان و بازیگران فیلم نمی پردازد. رویکردی طراحی شده است که با تمام بخش های واجد ویژگی اعم از فیلمبردار، تدوینگر وصدا بردار و… نیز به صورت مجزا در این برنامه مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرند.

بازخوردها را از برنامه چطور ارزیابی کرده‌اید؟

در حال حاضر ۳ قسمت از برنامه پخش شده است. امتیازهای بدست آمده در نظر سنجی میان مخاطبان آمار خوبی را ارائه کرده است که از برآورد اولیه ما هم بیشتر بود. تصمیم ما از همان ابتدا بر این بوده است که تعارف را کنار بگذاریم و آمار را به صورت صحیح با ساز و کاری مشخص اعلام کنیم، که دراسرع وقت آن را منتشر خواهیم کرد.

از بخش های تخصصی دیگر برنامه بگویید؟

این برنامه متشکل شده است از بخش نمایش فیلم و گفتگو با عوامل آن و بخش دیگر آن که تخصصی‌تر است با حضور کارشناسان خبره و آکادمیک در حوزه فیلم کوتاه به نقد و برسی و تحلیل فیلم های  نمایش داده شده می‌پردازد. در این بخش ما از حضور دو کارشناس سرشناس؛ رامتین شهبازی و وحید نامی استفاده کرده‌ایم. آقای رامتین شهبازی که مسلط بر علوم آکادمیک و تخصصی در حوزه متن و فیلمسازی هستند و آقای وحید نامی که سالهاست در حوزه فیلم کوتاه کارکرده و از کارشناسان زبده هستند. در ادامه آیتم هایی آموزشی به صورت  متنوع‌تر و جامع تری تهیه و تولید شده است. بخشی را که حسن حسینی اداره می‌کند، منحصرا به مبحث ژانر در سینما و فیلم کوتاه می‌پردازد. ایشان پیش از این روی بحث ژانرها و انواع آن،  پژوهش‌های مفصل و کاملی داشته‌اند و این بخش شامل همین تحقیقات و پژوهش هاست. در بخش‌های بعدی شاخص ترین فیلمسازان کوتاه در جهان معرفی می‌شوند، فیلمسازانی که در سطح بین الملل حضوری حرفه‌ای دارند. در انتهای برنامه نیز بخشی با نام داستان کوتاه تعریف شده است که با نگره و نگاه نمایشی به داستان، سعی کرده‌ایم ایده‌های خوب داستانی را در حوزه فیلم کوتاه معرفی کنیم.

کسانی که امکان تماشای برنامه را در ساعت پخش ندارند، می توانند از آرشیو تلوبیون آن را دنبال کنند؟

به دلیل اینکه دراین برنامه پخش فیلم کوتاه داریم که از مهم ترین بخش‌های این برنامه هم هست برای اینکه برنامه در آرشیو تلوبیون قرار بگیرد نیاز به رضایت مندی فیلمسازان کوتاه داشتیم که این مسئله در حال رایزنی هست تا به زودی انجام شود.

رامتین شهبازی: فیلمسازانی که با حداقلی ها به میدان آمده‌اند.

مدت زیادی بود که به دلیل مشغله های کاری خصوصا دانشگاه،  فرصت حضور در رسانه را نداشتم. این برنامه در حوزه فیلم کوتاه در حال تولید و پخش است و دلیل همکاری من این است که آن را بسیار موثر برای کسانی دیدم که مستعد و علاقه مند به فعالیت در حوزه فیلم کوتاه هستند. این برنامه به صورت تخصصی روی فیلم کوتاه متمرکز شده است و برای من بچه های فیلم کوتاه که با حداقل ها به میدان آمده و هنر خود را با حداقل ها به نمایش می گذارند بسیار قابل احترام و ارزش هستند. در این برنامه سعی می کنم با طرح ریزی و آموزش مباحث آکادمیک در فیلمسازی روی دانش های بنیانی متمرکز شویم. در میز تحلیل و نقد با بررسی فعالیت های هنرمندان فیلم کوتاه امید داریم به صورت بندی مشخصی برسیم که معرف هنر این دوستان در مسیری بایسته و شایسته باشد. هرچند که در طول این سال ها نیز هر کمکی از دستم برآمده برای علاقه مندان و فعالان این حوزه دریغ نکرده ام. بنده نوشتن و نقد درباره فیلم‌های کوتاه را با روزنامه نگاری از اواخر دهه ۱۳۷۰ شروع کردم به همین دلیل کاملا با دغدغه های دوستان در این شاخه آشنا هستم. تیم برنامه سینماجوان را از قبل می شناختم. با شناختی که از گروه برنامه سازی داشتم، آنها را بسیار خوش فکر و با نگره‌ای مثبت نسبت به فیلم کوتاه در ایران دیدم. همه این ها حضور مرا در این برنامه قوام بخشیده و دلیل همکاری من با این برنامه شده است.

برآورد تماشای این برنامه را برای فیلمسازان کوتاه چطور دیده‌اید؟

هربرنامه تولیدی و هر رویدادی فرهنگی در این حوزه برای این دوستان مثبت و پربازده است. مهم این است که برنامه های از این دست دارای یک روند ثابت و همیشگی در سازمان صدا و سیما باشد تا در برنامه ریزی مخاطبان دنبال کننده جانمایی شود.

سمیه خاتون

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است