روزنامه صبا

روزنامه صبا

پرونده شنبه های چالشی صبا

مهران مهام:بالاخره باید از یک جایی شروع می‌شد


در پرونده چالش این هفته صبا به موضوع «بازگشت یا حذف سلبریتی‌ها» پرداخته‌ایم.

در روزهای گذشته، اخباری مبنی بر بازگشت دو هنرمند کشور از جمله محمدرضا گلزار و رضا رشیدپور به برنامه‌های تلویزیونی منتشر شد و تهیه‌کنندگان آن نیز این اخبار را تایید کردند. همچنین نام‌های دیگری از هنرمندان چهره به میان آمد و گویی بنا بر آن شد که تعدادی از سلبریتی‌ها طبق روال گذشته در تلویزیون به اجرا بپردازند. پس از انتشار این اخبار حواشی و واکنش‌های جنجالی رخ داد و در ادامه آن محمدرضا شهبازی مجری برنامه‌های تلویزیونی، استعفای خود را از برنامه «پاورقی» اعلام و با انتشار ویدئویی از خود در صفحه مجازی به بازگشت به اصطلاح سلبریتی‌ها اعتراض کرد. همچنین رضا رشیدپور پیرو این اتفاقات نیز در صفحه شخصی خود اعلام کرد که از اجرای فصل جدید برنامه «سیم آخر» انصراف می دهد و بازگشت خود را به زمان بهتری موکول می‌کند. همه این اخبار و حواشی دست به دست هم داد تا شائبه‌هایی بوجود آید.

با توجه به این اتفاقات، روزنامه صبا بنا را بر این گذاشت تا در چالش این هفته خود پی‌گیر مواضع اهالی رسانه و هنر در این باره شود تا در این تریبون آزاد از نظرات بی پرده آنان مطلع شویم. نظراتی که می‌تواند برای مخاطبان فهیم و دغدغه‌مند روزنامه صبا قابل تامل باشد.

مهران مهام (تهیه‌کننده):بالاخره باید از یک جایی شروع می‌شد

خوب و بد این اخبار مبتنی بر بازگشت سلبریتی‌ها و یا انصراف مجریان حاضر در آن را نمی‌دانم، اما تلویزیون نیاز دارد برنامه‌های شاد و متنوع بسازد و مخاطب را در این بحران اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … به خود جذب کند. سازمان صداوسیما در برنامه‌های خود چه از نظر برنامه‌های نمایشی و یا برنامه‌های گفت و گو محور نیاز به مجریان و چهره‌هایی دارد که رگ خواب مخاطبان را در دست داشته باشند و آنقدر هم برنامه‌ها یک‌سویه و سیاسی نباشد. اکنون مدیران ارشد سازمان صداوسیما تصمیماتی را گرفته‌اند و من می‌گویم تلویزیون با این تعدد شبکه‌ها مانند یک سوپر مارکت است، عین ما که به خرید می‌رویم و چیزی را که نیاز داریم در زنبیل خود می‌گذاریم و خریداری می‌کنیم، تلویزیون هم نباید برنامه‌های یکدستی داشته باشد و با برنامه‌های متعدد و متنوعی که می گذارد مخاطب نیز می‌تواند با انتخاب دلخواه خود مطلب مورد نیازش را دریافت کند. می‌بایست تلویزیون را به نگاه خودی و غیرخودی تبدیل نکنیم و بدانیم که مخاطبان ذائقه‌های متفاوتی دارند. همچنین برنامه‌سازی حرفه‌ای در تلویزیون باید ادامه داشته باشد و آنچه را که می‌تواند در قالب چارچوب سازمان مخاطبان را برگرداند، می‌بایست انجام شود، چرا که هم به نفع سازمان صداوسیما و هم به نفع مردم است البته که سازمان صداوسیما نیز برای مردم است. من یقین دارم که این اتفاقاتی که افتاده است حتما نشست و تفکری پشت آن بوده است و متاسفانه با اینکه در این زمینه استعفای یکی از همکاران‌مان را دیدم، بازگشت چهره‌ها را میمون می‌بینم. تصورم این است که جلسات کارشناسی گذاشته شده و همفکری صورت گرفته است، بالاخره باید از یک جایی شروع می‌شد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است