روزنامه صبا

روزنامه صبا

سید ضیاء هاشمی:

بیتا فرهی با نامی ماندگار رفت


او به شرافت زیست، به کرامت ساخت و با نامی ماندگار رفت.

بیتا فرهی، بازیگر و فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه «جان‌پاورس» آمریکا به دلیل عارضه ریوی و قلب در سن ۶۵ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت. «مهشید» هامون که کار خود را برای نخستین‌بار جلوی دوربین داریوش مهرجویی آغاز کرد، رسما از سال ۱۳۶۸ بازیگری را آغاز و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را در هشتمین جشنواره فیلم فجر برای همین فیلم دریافت کرد.

بیتا فرهی خیلی اتفاقی وارد دنیای بازیگری شد. شاید اگر آن روز به مهمانی دایی‌اش نمی‌رفت، شغل دیگری انتخاب می‌کرد. اما قسمت این بود که او به خانه دایی‌اش برود و توسط ناصر چشم‌آذر به داریوش مهرجویی که دنبال بازیگری برای «مهشید» فیلم «هامون» بود معرفی بشود و این شد که بیتا فرهی شد. یکی از «هامون»‌ی‌ها و حالا در قابی در کنار داریوش مهرجویی، خسرو شکیبایی، عزت‌الله انتظامی، جلال مقدم، فتحعلی ‌اویسی و … ماندگار شده است.

شاید تقدیر این بود که او همزمان با چهلمین روز درگذشت مهرجویی از دنیا برود تا «هامون» همچنان معناهای دیگری برای ما داشته باشد و نکته قابل تامل‌تر اینکه آخرین فیلمش در سینما، «لامینور» بود که آخرین ساخته داریوش مهرجویی هم شد.

.

خبرنگار صبا در پی در گذشت این بانوی سینمای ایران درباره او با هنرمندان سینما همکلام شده‌ است. همگان از او با نام بانو یاد می‌کنند چرا که نه تنها با بازی در «بانو» بلکه با زیست واقعی در بازی زندگی این عنوان را برایش برگزیده شده بود.

روزگار روزگارِ وفا و بقا نبوده که امروز از بی‌وفایی‌ها و نماندن‌ها شکوِه کنیم؛

سپرده‌ایم قضا و قدر را به حضرتِ جان که هرچه هست از اوست!

اما بی‌گلایه هم این ایام حزن و غم و محنت را نمی‌توان گذاشت و گذشت.

به شهادت آمده‌ایم برای بانوی بزرگ سینمای ایران، بیتا فرهی هنرمند نامی و شهیری که در روزگار ملال، خوش درخشید و خاطره‌سازِ مردم این دیار شد.

او به شرافت زیست، به کرامت ساخت و با نامی ماندگار رفت.

بانوی هامون! روحت شاد و یادت جاودان

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است