روزنامه صبا

روزنامه صبا

داریوش ارجمند:

در به روی همین پاشنه می چرخد


من با بیتا فرهی در فیلم سینمایی «اعتراض» به کارگردانی مسعود کیمیایی همکاری داشتم.

بیتا فرهی، بازیگر و فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه «جان‌پاورس» آمریکا به دلیل عارضه ریوی و قلب در سن ۶۵ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت. «مهشید» هامون که کار خود را برای نخستین‌بار جلوی دوربین داریوش مهرجویی آغاز کرد، رسما از سال ۱۳۶۸ بازیگری را آغاز و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را در هشتمین جشنواره فیلم فجر برای همین فیلم دریافت کرد.

بیتا فرهی خیلی اتفاقی وارد دنیای بازیگری شد. شاید اگر آن روز به مهمانی دایی‌اش نمی‌رفت، شغل دیگری انتخاب می‌کرد. اما قسمت این بود که او به خانه دایی‌اش برود و توسط ناصر چشم‌آذر به داریوش مهرجویی که دنبال بازیگری برای «مهشید» فیلم «هامون» بود معرفی بشود و این شد که بیتا فرهی شد. یکی از «هامون»‌ی‌ها و حالا در قابی در کنار داریوش مهرجویی، خسرو شکیبایی، عزت‌الله انتظامی، جلال مقدم، فتحعلی ‌اویسی و … ماندگار شده است.

شاید تقدیر این بود که او همزمان با چهلمین روز درگذشت مهرجویی از دنیا برود تا «هامون» همچنان معناهای دیگری برای ما داشته باشد و نکته قابل تامل‌تر اینکه آخرین فیلمش در سینما، «لامینور» بود که آخرین ساخته داریوش مهرجویی هم شد.

.

خبرنگار صبا در پی در گذشت این بانوی سینمای ایران درباره او با هنرمندان سینما همکلام شده‌ است. همگان از او با نام بانو یاد می‌کنند چرا که نه تنها با بازی در «بانو» بلکه با زیست واقعی در بازی زندگی این عنوان را برایش برگزیده شده بود.

روزنامه صبا در گذشت این هنرمند ارزنده را به خانواده و اهالی سینمای ایران تسلیت می‌گوید. روحش شاد و نام و یادش ماندگار.

من با بیتا فرهی در فیلم سینمایی «اعتراض» به کارگردانی مسعود کیمیایی همکاری داشتم. ایشان بسیار خانم خوبی بود، بسیار بسیار خانم مودب، فهیم، تحصیل کرده و فرنگ دیده بود. همکاری نیز با ایشان بسیار خوب بود و لحظات خوبی را در کنار او تجربه کردم و به جز وقتی که با ایشان کار می‌کردم چیزی دیگری در رابطه با او ندارم که بگویم. ایشان را در زندگی عادی نمی شناسم  و در حد همین یک فیلمی که افتخار داشتم با ایشان بازی کنم به یاد دارم. البته ناگفته نماند کارهای سینمایی، تلویزیونی او را دنبال می‌کردم و کارهایشان را دوست داشتم؛ همین الان نیز نقش آفرینی ایشان را در سریال «سرزمین مادری» ساخته کمال تبریزی دوست دارم. خداوند رحمتشان کند و خدواند بقیه هنرمندان را حفظ کند، بالاخره وقتی وقتش برسد باید رفت! اصلا در به روی همین پاشنه می چرخد.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است