روزنامه صبا

روزنامه صبا

نسیم ادبی:

هامونی‌ها چه مهمانی دارند


آدم‌ها شبیه اسم‌شان می‌شوند و تو خیلی بیتا بودی!

بیتا فرهی، بازیگر و فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه «جان‌پاورس» آمریکا به دلیل عارضه ریوی و قلب در سن ۶۵ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت. «مهشید» هامون که کار خود را برای نخستین‌بار جلوی دوربین داریوش مهرجویی آغاز کرد، رسما از سال ۱۳۶۸ بازیگری را آغاز و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را در هشتمین جشنواره فیلم فجر برای همین فیلم دریافت کرد.

بیتا فرهی خیلی اتفاقی وارد دنیای بازیگری شد. شاید اگر آن روز به مهمانی دایی‌اش نمی‌رفت، شغل دیگری انتخاب می‌کرد. اما قسمت این بود که او به خانه دایی‌اش برود و توسط ناصر چشم‌آذر به داریوش مهرجویی که دنبال بازیگری برای «مهشید» فیلم «هامون» بود معرفی بشود و این شد که بیتا فرهی شد. یکی از «هامون»‌ی‌ها و حالا در قابی در کنار داریوش مهرجویی، خسرو شکیبایی، عزت‌الله انتظامی، جلال مقدم، فتحعلی ‌اویسی و … ماندگار شده است.

شاید تقدیر این بود که او همزمان با چهلمین روز درگذشت مهرجویی از دنیا برود تا «هامون» همچنان معناهای دیگری برای ما داشته باشد و نکته قابل تامل‌تر اینکه آخرین فیلمش در سینما، «لامینور» بود که آخرین ساخته داریوش مهرجویی هم شد.

.

خبرنگار صبا در پی در گذشت این بانوی سینمای ایران درباره او با هنرمندان سینما همکلام شده‌ است. همگان از او با نام بانو یاد می‌کنند چرا که نه تنها با بازی در «بانو» بلکه با زیست واقعی در بازی زندگی این عنوان را برایش برگزیده شده بود.

روزنامه صبا در گذشت این هنرمند ارزنده را به خانواده و اهالی سینمای ایران تسلیت می‌گوید. روحش شاد و نام و یادش ماندگار.

آدم‌ها شبیه اسم‌شان می‌شوند و تو خیلی بیتا بودی! بیتای اصیل سینما. بیتا در هنر و زیبایی و اصالت و معرفت و عشق! کسی که با بازی کردن تاثیرگذارترین و کاریزماتیک‌ترین نقش تاریخ سینما در فیلمی ماندگار‌، خیلی‌ها را عاشق سینما کرد. من همیشه افتخار می‌کنم به دوستی و مصاحبتت. صدای ماندگارت همیشه در گوشم هست. این روزها هامونی‌ها چه مهمان عزیزی دارند. ممنون بانوی باوقار به خاطر آن همه عشق و شور و خاطره‌ای که برایمان ساختی.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است