روزنامه صبا

روزنامه صبا

سامان تیرانداز:

خودش منتظر رفتن بود


بیتا فرهی بسیار هنرمند بی حاشیه‌ای بودند و دستپخت فوق العاده‌ای داشتند و به شدت مهمان نواز بودند.

بیتا فرهی، بازیگر و فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه «جان‌پاورس» آمریکا به دلیل عارضه ریوی و قلب در سن ۶۵ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت. «مهشید» هامون که کار خود را برای نخستین‌بار جلوی دوربین داریوش مهرجویی آغاز کرد، رسما از سال ۱۳۶۸ بازیگری را آغاز و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را در هشتمین جشنواره فیلم فجر برای همین فیلم دریافت کرد.

بیتا فرهی خیلی اتفاقی وارد دنیای بازیگری شد. شاید اگر آن روز به مهمانی دایی‌اش نمی‌رفت، شغل دیگری انتخاب می‌کرد. اما قسمت این بود که او به خانه دایی‌اش برود و توسط ناصر چشم‌آذر به داریوش مهرجویی که دنبال بازیگری برای «مهشید» فیلم «هامون» بود معرفی بشود و این شد که بیتا فرهی شد. یکی از «هامون»‌ی‌ها و حالا در قابی در کنار داریوش مهرجویی، خسرو شکیبایی، عزت‌الله انتظامی، جلال مقدم، فتحعلی ‌اویسی و … ماندگار شده است.

شاید تقدیر این بود که او همزمان با چهلمین روز درگذشت مهرجویی از دنیا برود تا «هامون» همچنان معناهای دیگری برای ما داشته باشد و نکته قابل تامل‌تر اینکه آخرین فیلمش در سینما، «لامینور» بود که آخرین ساخته داریوش مهرجویی هم شد.

.

خبرنگار صبا در پی در گذشت این بانوی سینمای ایران درباره او با هنرمندان سینما همکلام شده‌ است. همگان از او با نام بانو یاد می‌کنند چرا که نه تنها با بازی در «بانو» بلکه با زیست واقعی در بازی زندگی این عنوان را برایش برگزیده شده بود.

روزنامه صبا در گذشت این هنرمند ارزنده را به خانواده و اهالی سینمای ایران تسلیت می‌گوید. روحش شاد و نام و یادش ماندگار.

بیتا فرهی بسیار هنرمند بی حاشیه‌ای بودند و دستپخت فوق العاده‌ای داشتند و به شدت مهمان نواز بودند. اصلا چه بگویم همه این ها را که همه می دانند و واقعا حیف بود. البته واقعا خودش هم منتظر رفتن بود، بالاخره این بیماری چند سالی همراهشان بود و بخصوص بعد از فوت مادرشان این بیماری بیشتر روی‌شان فشار آورد با اینکه پروسه درمانشان طی می‌شد و شیمی درمانی نیز انجام می‌دادند، اما متاسفانه نشد و نتوانستند کنار ما باقی بمانند. از ویژگی‌ها و خصلت‌های بارز بیتا فرهی این بود که هر نقشی را قبول نمی‌کردند، اصلا می‌دانید که ایشان در ابتدا مدل برند دیور بودند و زمانی که زنده‌یاد داریوش مهرجویی تصمیم به ساخت فیلم سینمایی «هامون» گرفتند، خیلی به دنبال فردی گشتند که در درجه اول مدل باشد و در درجه دوم بتواند جلوی دوربین ظاهر شود. خانم فرهی نیز که مدلینگ خوبی داشتند و موقعی که آقای مهرجویی، بانو فرهی را پیدا می کنند تصمیم می‌گیرند برای اینکه ایشان را جلوی دوربین ببرند حدود دوماه ایشان را به کلاس های فرزانه کابلی معرفی کنند و بیتا فرهی با خانم کابلی کار می کنند تا آمادگی رفتن جلوی دوربین را پیدا کنند. همین‌ها نمایانگر حرفه‌ای ‌بو‌دن ایشان است و می‌توان با صراحت گفت که او از آغاز زندگی حرفه ای در سینما کارهای خاص را قبول کردند و هرگز زیر بار هر نقشی نرفتند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است