روزنامه صبا

روزنامه صبا

بهاره افشاری:

شاید رفیق‌های خوبی نبودیم


بیتا فرهی نازنین بانو سینمای ایران بود.

بیتا فرهی، بازیگر و فارغ‌التحصیل رشته هنر از مدرسه «جان‌پاورس» آمریکا به دلیل عارضه ریوی و قلب در سن ۶۵ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت. «مهشید» هامون که کار خود را برای نخستین‌بار جلوی دوربین داریوش مهرجویی آغاز کرد، رسما از سال ۱۳۶۸ بازیگری را آغاز و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را در هشتمین جشنواره فیلم فجر برای همین فیلم دریافت کرد.

بیتا فرهی خیلی اتفاقی وارد دنیای بازیگری شد. شاید اگر آن روز به مهمانی دایی‌اش نمی‌رفت، شغل دیگری انتخاب می‌کرد. اما قسمت این بود که او به خانه دایی‌اش برود و توسط ناصر چشم‌آذر به داریوش مهرجویی که دنبال بازیگری برای «مهشید» فیلم «هامون» بود معرفی بشود و این شد که بیتا فرهی شد. یکی از «هامون»‌ی‌ها و حالا در قابی در کنار داریوش مهرجویی، خسرو شکیبایی، عزت‌الله انتظامی، جلال مقدم، فتحعلی ‌اویسی و … ماندگار شده است.

شاید تقدیر این بود که او همزمان با چهلمین روز درگذشت مهرجویی از دنیا برود تا «هامون» همچنان معناهای دیگری برای ما داشته باشد و نکته قابل تامل‌تر اینکه آخرین فیلمش در سینما، «لامینور» بود که آخرین ساخته داریوش مهرجویی هم شد.

.

خبرنگار صبا در پی در گذشت این بانوی سینمای ایران درباره او با هنرمندان سینما همکلام شده‌ است. همگان از او با نام بانو یاد می‌کنند چرا که نه تنها با بازی در «بانو» بلکه با زیست واقعی در بازی زندگی این عنوان را برایش برگزیده شده بود.

بیتا فرهی نازنین بانو سینمای ایران بود. متاسفانه ما خیلی اوقات سعی می کنیم نقاب آدم‌های قوی را بزنیم، در صورتی که دلمان می‌خواهد باکسی درد و دل کنیم. من فکر می‌کنم بیتا فرهی یک گنجینه درجه یک در سینمای ایران بودند و ای کاش زودتر از این‌ها یک کاری می‌کردیم. مگر ما چند تا بینا فرهی در سینمای ایران داریم و فکر می کنم قدر ناشناسی درباره با بیتا فرهی وجود داشت. من افتخار داشتم که دوستشان باشم اما در یک سال اخیر که ایران نبودند ندیدم‌شان اما قبل از آن در ۵ سال اخیر با توجه به کار مشترکی که داشتیم می‌دیدمشان و کلی باهم می‌نشستیم، غذا درست می‌کردیم و کیف می‌کردیم اما امروز این شرایط مرا غمگین می‌کند. هرکسب در جایی از زندگی‌اش دلش می‌خواهد که با آدم‌ها حرف بزند ما شاید هیچ وقت شنونده‌های خوب و شاید رفیق‌های خوبی نبودیم.

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است