روزنامه صبا

روزنامه صبا

جبارآذین:

راه مقابله با فیک‌نیوزها، روشنگری رسانه‌های راستین است


جهان رسانه، دنیای تعهد و رسالت و وظیفه درراستای پاسداری از فرهنگ و اشاعه آن و فرهنگ‌سازی با رویکرد خدمت به انسان‌ها و جوامع است

خبر جعلی یا فیک نیوز مقوله‌ جدیدی نیست (این عبارت نخستین‌بار در قرن نوزدهم میلادی استفاده شد)؛ اما به‌دلیل همه‌گیرشدن شبکه‌های اجتماعی، خبرهای غیرواقعی بسیار سریع‌تر از قبل پخش می‌شوند. تا پیش از این‌که شبکه‌های اجتماعی از راه برسند، مردم در اکثر مواقع خبرها را ازطریق منابع رسمی دنبال می‌کردند، منابعی که نویسندگان آن‌ها موظف‌ به رعایت یک‌سری پروتکل‌ها به هنگام نوشتن مطلب بودند تا از صحت آن‌ها مطمئن شوند.
اینترنت راه‌های بسیار متنوع‌تری برای تهیه، ارسال و مصرف محتوای خبری دردسترس مردم قرار داده است. اکثر کاربران امروزی ترجیح می‌دهند خبرها را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند. سازوکار شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود پخش‌شدن خبرهای جعلی بسیار ساده باشد و تشخیص معتبر‌بودن مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی می‌خوانیم، کمک شایانی به جلوگیری از پخش فیک‌نیوز می‌کند.
به دنبال جریان خبری غیراخلاقی در کانال‌های تلگرامی فرهنگی و هنری و ایجاد التهاب و فضای متشنج، جمعی از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و منتقدان سینمایی کشور هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای خواستار مقابله و برخورد قانونی با گردانندگان و حامیان این کانال‌ها شدند. بر این اساس روزنامه صبا، چالش این هفته خود را به این مهم اختصاص داده و به سراغ اهالی رسانه رفته است. نظرات اهالی رسانه در چالش این هفته که نشان از دغده‌های آنان در راستای رسالت و شان روزنامه‌نگاری‌شان است قابل تامل می‌باشد که در ادامه می‌خوانید.


جهان رسانه، دنیای تعهد و رسالت و وظیفه درراستای پاسداری از فرهنگ و اشاعه آن و فرهنگ‌سازی با رویکرد خدمت به انسان‌ها و جوامع است و این مهم از مسیر صداقت و سلامت و شجاعت و پایمردی به ارزش‌ها و آرمان‌های ملی و اجتماعی واعتقادی واحترام به باور‌ها وآیین‌ها و قوانین و مناسبات خانوادگی واجتماعی می‌گذرد. درجهان معاصرکه همچنان آوردگاه خیروشر و مبارزه تکاملی وتعاملی میان کهنه و نو وکفر و ایمان و ظلم و عدل است. ابزارها و امکانات رسانه‌ای ازرسانه‌های مکتوب و مجازی تا ماهواره‌ها و تلویزیون‌ها و سینماها درعرصه تقابل نیک و بد به دو جبهه اربابان قدرت و سرمایه و استعمار و استثمار و مظلومان و مستضعفان و زحمتکشان و آزادگان تقسیم شده و هرکدام ازآنها در جهت اهداف و برنامه‌های خود از رسانه‌ها بهره می‌برند. طیف نخست در بیراه ضد بشری خود با دروغ‌سازی‌ها و غلط‌پردازی‌ها و تخریب فرهنگ‌ها و مناسبات انسانی با اهداف سرمایه اندوزی و قدرت طلبی وسرکوب نیروهای مصلح و موحد و خادم ملت‌ها و کشورها، به دنبال سلطه شیطانی برمنافع و منابع انسان‌ها هستند و درطیف مقابل، نیک اندیشان و یاوران حق و عدالت با افشاگری‌ها و روشنگری‌های خود با آن ‌ها به ستیز می‌پردازند تا پرچم فرهنگ‌سازی و تکامل انسان‌ها برافراشته بماند. نمونه این جدال و مبارزه بزرگ و سرنوشت ساز را در تهاجم وحشیانه رژیم کودک ونسل کش اشغالگرقدس و فلسطین و حامیان او به مردم و کودکان بی‌گناه و مظلوم غزه و مجاهدان قسام و نیرو‌های خط پیروز مقاومت در میادین حق و باطل شاهد هستیم. دامنه ستیز طرفداران حق و ناحق درشمایل رسانه‌ای و فرهنگی و تبلیغاتی و…. در ایران هم قابل مشاهده است که به تشکیل دو صف و مبارزه رسانه‌های راستین و صالح و خادم بارسانه‌های دروغین و دروغ پرداز در فضاهای رسمی و غیررسمی و مکتوب و مجازی و اجتماعی انجامیده و جریان دارد و رسانه‌ها و اهالی متعهد و سالم اندیش هنر و قلم و مدافعان منافع و آرمان‌های ملت و کشور با دلاوری و قدرت به مقابله و افشا و روشنگری و نمایاندن چهره‌های زشت و پلید مزدوران رسانه‌های کاذب و فریبکار و تخریبگر و فرهنگ‌سوز عوامل داخلی وخارجی می‌پردازندکه درودهای خدا و خلق خدا بر عزم و عزت و شرف و مبارزات قلمی وهنری انسانی و الهی و اجتماعی آن‌ها باد.

بهناز وفایی‌وحدت، سید سجاد رازیان

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است