روزنامه صبا

روزنامه صبا

حسام منظور:

مجنون فیلم جنون‌آمیزی است


فجر مهم ترین بازار ارائه تولیدات سینمایی است.

حسام منظورحسام منظور، ۱۸ آذر ۱۳۵۹ در تهران متولد شد. کودکی و نوجوانی خود را در آذربایجان سپری کرده ‌است. او که فارغ‌التحصیل کارشناس ارشد کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس است، فعالیت‌های هنری خود را از سال ۱۳۸۲ آغاز کرده در بیش از ۴۰ نمایش ایفای نقش کرده‌است. وی تجربه اجرا در مراکز مطرح تئاتر اروپا از جمله پیکولو ایتالیا و جشنواره شکسپیر گدامفک لهستان را دارد. خبرنگار صبا به بهانه بازی این بازیگر در دو فیلم بهشت تبهکاران و مجنون که در بخش رقابتی جشنواره ۴۲ فیلم فجر حضور دارند با وی گفت‌و‌گویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید

تلاش ستودنی و قابل توجه شما برای دوری از نقش‌های موفقی که در سال‌های گذشته در تلویزیون در آثاری مثل بانوی عمارت و… بازی کرده بودید، سال قبل با انتخاب و بازی در فیلم «شماره ده» دیده شد. آیا حضورتان در دو فیلم «بهشت تبهکاران» و «مجنون» در همین راستا است؟

خوابیدن در باد موفقیت ساده‌انگارانه‌ترین کاریست که انسان می‌تواند انجام دهد. واقعیت این است که بعد از آن کارهایی که گفتید دو مسیر پیش رو داشتم اول اینکه همان شکل و روش را ادامه دهم که این مدل زیاد با روحیات من سازگار نیست و دوم اینکه خودم را برای مسیری متفاوت‌ت آماده کنم. این حتی به پیش از شماره ۱۰ و حتی قبل تر یعنی زمانی که در تئاتر بازی می‌کردم بازمیگردد.

برای من بازیگری لذت است و تکرار خودم در نقش‌های مختلف نه تنها برایم جذاب نیست بلکه تهوع آور هم هست.

بله شاید به همین دلیل امسال در دو ژانر مختلف کارقبول کردم. شماره ۱۰ برای من تجربه سختی بود البته که فیلم متاسفانه به خاطر شرایط پارسال و فروش آن به تلویزیون پیش از اکران عمومی هدر رفت، امیدوارم این اتفاق دیگر برای هیچ فیلمی نیفتد. بعد از سریال آقای حمیدنژاد چندین پیشنهاد برای بازی در نقشهای قاجاری داشتم که بدون درنگ همه را رد کردم.

فکر می‌کنم این خصلت سینما و تلویزیون است که مدام نقش‌های تکراری به بازیگر پیشنهاد می‌دهد. فکر می‌کنم اینطوری خیالشان راحت‌تر است ولی من تا جایی که بتوانم از پذیرش نقش‌هایی که قبلا شبیه آنها را بازی کرده ام به شدت گریزانم.

در بهشت تبهکاران با یکی از موثرترین و بهترین کارگردان های سینمای بعد از انقلاب همکاری کرده اید، این همکاری برایتان چه آورده ای داشت؟

زمانی که بازی در فیلم آقای جوزانی پیشنهاد شد بلافاصله و حتی قبل از خواندن فیلمنامه پذیرفتم تا در آن بازی کنم. فکر می‌کنم برخی کارگردان ها آنقدر گذشته و اعتبار درخشانی دارند که کار را برای هر بازیگری جذاب می‌کنند. از طرفی دورادور از نگاه ملی و تاریخی آقای جوزانی اطلاع داشتم پیش از عقد قرارداد چندین بار به دتفرشان رفتم و ایشان ساعتها با من گفت وگو کردند از سینما هنر سیاست و تاریخ با هم حرف زدیم و همانجا فهمیدم چقدر از نظر فکری به ایشان نزدیک هستم . به هر حال من این شانس را داشتم تا با کارگردانانی از نسل گذشته کار کنم.

منظورم این است که همیشه دوست داشتم سینما را به شکل کلاسیک آن تجربه کنم و یاد بگیرم.

اتفاقی که شاید در کار با کارگردانهای جوان کمتر می افتد. جوزانی به دلیل تحصیل و تجربه در امریکا به خوبی به ابعاد سینمای کلاسیک از بازیگری و سناریو گرفته تا دکوپاژ آگاهی دارد. ما مدام در مورد جزییات نقش با هم گفت وگو می کردیم و حساسیت ایشان به تمام عناصر موجود در صحنه قابل توجه بود .گاهی یک صحنه را به خاطر یک نقص کوچک بارها تکرار می کردیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. کارگردانی آثار تاریخی فهم عمیق و سواد بالایی می خواهد که ایشان صاحب این مدارج هستند.

در «مجنون» با یک کارگردان جوان همکاری کرده اید، آیا کار با فیلمساز جوان برایتان اولویت داشت یا کاراکتری که باید بازی می‌کردید این انگیزه را در شما به وجود آورد؟

سینمای ما به سرعت به سمت تحول حرکت می کندو من به شدت از این موضوع هیجانزده هستم. کارگردانان جوان و آشنا به تکنیکهای روایی روز همیشه برای من جذاب هستند.

مهدی شامحمدی در عین جوانی تجربه ای بیش از یک دهه در مستندسازی دارد و این موضوع در نوع نگاه و میزانسن او به خوبی مشاهده می شود .

در گذشته همواره دوست داشتم در اثری جنگی بازی کنم. احاس می کنم این کمترین کاری است که ما میتوانیم در قبال افرادی که سالها پیش برای ما فداکاری کرده اند بکنیم.

فیلمنامه مجنون فیلمنامه جنون آمیزی بود .یک تریلر جنگی بر اساس عملیات خیبر. نقشی که به من پیشنهاد شد یکی از قهرمانان جنگ که هنوز هم در قید حیات هستند به نام سردار احمد فتوحی است.قائم مقام و فرمانده تیپ شهید مهدی زین الدین.  من از نزدیک به دیدن ایشان رفتم و با هم ساعتها گفت و گو کردیم .

دیدن مقاومت این شخص که از دوستان مهدی باکری، ابراهیم همت و مهدی زین الدین بود برایم تجربه ای بود که فکر نمی کنم دیگر تکرار شود به هر حال خوشحالم نقش ایشان را بازی کردم و امیدوارم آن را به خوبی ایفا کرده باشم . فیلم «مجنون» با سختی زیاد ساخته شد اگر بخواهم مفصل در مورد آن صحبت کنم باید ساعت ها خاطره بگویم .فکر کنم فقط افرادی که در شرایط سخت جنوب فیلم جتگی ساخته اند می فهمند چه می گویم.

آن هم با این حجم از انفجار و صحنه های نبرد با امکاناتی که ما داریم واقعا طاقت فرسا است. خوشبختانه تیم حرفه ای در این فیلم دور هم جمع شدند که اکثر آنها تجربه کار جنگی داشتند و این شرایط را اندکی بهتر کرده بود .

در هر دو فیلم‌ امسالتان با بهترین های سینمای ایران همبازی شده اید، این همکاری برایتان چه ویژگی هایی داشت؟

کار کردن با ادمهای مختلف برایم هیجان انگیز است. فارغ از سن و سالشان همیشه سعی میکنم از افراد یاد بگیرم به نظرم هر بازیگری تجربه های زیستی منحصر به خود را دارد به بعضی ها می شود خیلی نزدیک شد و برخی ترجیح می دهند در حین کار جدای از بقیه و متمرکز باشند. من در این مورد هم خوش شانس بودم و با طیف مختلفی از بازیگران در رده های سنی مختلف همبازی شدم .

چون در هردو فیلم نقش مکمل را بازی می کنم سعی کردم با بازیگران نقش اول ارتباط خوبی برقرار کنم چون خودم قبلا «رل یک» بازی کرده ام میدانم چه فشاری روی بازیگر نقش اول هست .

اوست که باید روایت فیلم را پیش ببرد و جای اشتباه ندارد. بنابراین در این موقعیتها سعی می کنم او را در این مسیر کامل کنم .خوشبختانه  با سجاد بابایی در« مجنون» و هم با امیر حسین آرمان در بهشت تبهکاران ارتباط و تعامل خوبی برای همکاری داشتیم .

تا جایی که امکان دارد مختصری به مختصات دو نقش تان اشاره ای داشته باشید.

من هیچ گاه برای نقش ، رنگ… یا ویژگی کلی قائل نمی شوم برای من هر نقش یک انسان است با همه ویژگی های خوب و بد. اگر قرار باشد نقش هایی که بازی می کنم قضاوت کنیم امکان هیچ کشفی را به مخاطب نمی دهیم و تبدیل به کاراکترهایی حوصله سر بر و کسل کننده می شویم .بیشتر از این نمی خواهم در مورد نقش هایی که بازی کرده ام چیزی بگویم .

آیا برای بازی در این دو فیلم انتظار دریافت سیمرغ را دارید؟

امروز دیگر من یک بازیگر کم تجربه نیستم که بخواهم زندگی کاریم را به جوایز گره بزنم.در گذشته اگر جایزه ای می گرفتم تا چند روز هیجان زده شده و با غرور به اطراف نگاه می کردم. البته جایزه برای هر شخصی با هر اندازه ای هیجان انگیز است ولی امروزه هنر برای شخص من از حالت رقابت خارج شده و دیگر امری شخصی نیست. من بیشتر خوشحال می شوم زمانی فیلمی که در آن هستم جوایز زیاد ببرد. مانند فیلم شماره۱۰ در سال گذشته و مردم از فیلم خوششان بیاید. فکر می کنم جواب سوالتان را دادم.

حضور در جشنواره فیلم فجر برایتان چه ویژگی هایی دارد؟

به هر حال فجر مهم ترین بازار ارائه تولیدات سینمایی است. از این نظر هم که اولین جایی است که سینماگران آثاری که در طول سال با زحمت ساخته اند را در معرض دید و قضاوت مردم می گذارند. من همیشه به دوستانم گفته ام تا زمانی که اولین اکران فیلم تمام نشده به هیچ عنوان نمیتوان فهمید یک فیلم چقدر موفق بوده است یا یک بازیگر چه اندازه توانسته باورپذیر ایفای نقش کند.این هیجان عجیبی است و همانقدر ترسناک. دیدن اثر خود همزمان با تماشگران و دیدن واکنش آنها….
احمد محمداسماعیلی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است