روزنامه صبا

روزنامه صبا

احسان حسینی:

«بگو بخند» این ظرفیت را دارد که طنز کشور را غنا ببخشد


«بگو بخند» این ظرفیت را دارد که طنز کشور را غنا ببخشد و به پوست‌اندازی برنامه‌های طنز کمک کند.

برنامه «بگو بخند» با اجرای عبدالله روا و با داوری نعیمه نظام‌دوست، علیرضا خمسه، شهرام شکیبا و شهاب عباسی یکی از برنامه‌های پربیننده شبکه نسیم می‌باشد که سری جدید آن روی آنتن رفته ‌است. این برنامه تنها یک رقابت بین آدم‌های بامزه‌ نیست. بلکه برنامه‌ای برای کشف استعدادهای جدید و جوانی است که شاید سال‌هاست در حوزه طنز به‌خصوص در تئاتر و روی صحنه فعالیت می‌کنند و آدم‌های طنازی هستند اما فرصتی برای ظهور و بروز استعداد و توانایی خود در عرصه موسیقی، تئاتر، استنداپ و شعر پیدا نکرده‌اند. خبرنگار صبا به بهانه پخش سری جدید این برنامه با سیداحسان حسینی، تهیه‌کننده آن به گفت‌وگو نشسته است.

سیداحسان حسینی، تهیه‌کننده «بگو بخند» ضمن ابراز خوشحالی از مخاطب‌پسند بودن «بگو بخند» گفت: جای خوشحالی دارد که این برنامه جزو آن دسته از برنامه‌های طنزی است که مخاطب با آن ارتباط برقرار کرده و توانسته ‌است آن‌ها را در عین خنداندن با سبک جدیدی از طنز آشنا کند.

حسینی به ‌سختی کار طنز اشاره کرد و گفت: در همه‌جای دنیا سخت‌ترین کار در رسانه تولید برنامه‌هایی با محتوای طنز است. در طنز با تمام دقت‌نظری که وجود دارد، با مخاطبی مواجهیم که ممکن است با اولین برخورد، کار را قضاوت کند و با همه زحماتی که پشت‌صحنه برای رسیدن به آن هدف کشیده ‌شده، واکنش منفی نشان دهد و کار را دنبال نکند.

وی افزود: اگر برنامه هدفمند طراحی شود، مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند و اگر به نظرش خنده‌دار نباشد، با بی‌میلی و طرد شدن روبه‌رو می‌شود. رغبت به برنامه‌های طنز سلیقه‌ای است و استانداردهای متنوعی دارد.

تهیه کننده بگو بخند گفت: ساخت برنامه‌های طنز از دیگر برنامه‌ها سخت‌تر است و پیچیدگی و ظرافت‌های خاص خودش را دارد.

حسینی در خصوص داوران این برنامه گفت: برنامه‌هایی که از داور استفاده می‌کنند، از جمله چالش‌برانگیزترین و جذاب‌ترین برنامه‌ها هستند و احتمال اینکه نظرات داوران با همدیگر همخوانی نداشته ‌باشد، وجود دارد. پیشینه کارهای طنز داوران مهم‌ترین معیارمان در انتخاب آنان بود. این افراد از چهره‌های شناخته شده طنز، کمدی و سینمای کشورند.

وی ادامه داد: در این فصل علیرضا خمسه و یعقوب عباسی به جمع داوران اضافه شده‌اند. خمسه که نیاز به معرفی ندارد و عباسی نیز از نویسندگان، بازیگران و کارگردانان برجسته طنز تلویزیونی کشور است.

تهیه‌کننده این برنامه درباره دیگر داوران این برنامه طنز گفت: شهرام شکیبا از شاعران طنزپرداز و نعیمه نظام‌دوست از بازیگران طنزپرداز و محبوبند و آثاری فاخر از هر دو هنرمند را دیده‌ایم.

حسینی در پاسخ به این پرسش که چه تدابیری به کار گرفته تا از شباهت این برنامه با دیگر برنامه‌های طنز جلوگیری کند، گفت: ساختار برنامه‌های شبیه «بگو بخند» به این صورت است که فکر‌های مختلف را جذب می‌کند و با رصد و اضافه کردن بخش‌های جدید، برنامه شکل می‌گیرد. در «بگو بخند» سعی کردیم وجه تمایز خودمان را نسبت به برنامه‌های مشابه حفظ کنیم و در این مورد از حضور گروه پژوهشی توانایی بهره جستیم. خوشبختانه بیننده با دیدن«بگو بخند» آن را مشابه برنامه‌های دیگر نمی‌انگارد. افزون ‌بر این، اتاق فکر و نویسندگان برنامه با پیدا کردن موضوعات به‌روز، طراوت و تازگی آن را رقم می‌ز‌نند و همین امر بزرگ‌ترین وجه تمایز «بگو بخند» از دیگر برنامه‌های طنز است.

 تهیه‌کننده این برنامه در تشریح افق این برنامه گفت: «بگو بخند» بر اساس سند تحول رسانه ملی طراحی شده ‌است و در طول برنامه شاهدیم که رگه‌ها و ردپای سند تحول را با خود به همراه دارد.

حسینی ادامه داد: سند تحول، راهنما و راهگشای ماست. این سند علاوه‌بر اینکه به اهمیت مخاطب اشاره دارد، به برنامه‌ساز این اجازه را می‌دهد به مسائل و فرآیندهای ویژه‌تری هم دسترسی داشته ‌باشد.

وی گفت: خلأ موجود در فضای طنز تلویزیون از دیگر عوامل توفیق «بگو بخند» است. این برنامه خلأ موجود را با حضور چهره‌های ناشناخته پر کرده‌است. امتیاز مهم «بگو بخند» کشف استعدادها و نیروهای جدید در این برنامه است، نابغه‌های طنزی که مخاطب در سال‌های بعد شاهد هنرنمایی آن‌ها در شبکه‌های مختلف خواهد بود.

روال برنامه و پیش‌بینی تغییراتی که موجب جذابیت برنامه می‌شود، از دیگر پرسش‌هایی بود که تهیه‌کننده«بگو بخند» به آن پاسخ داد: فصل اول برنامه را با فضای مسابقه آغاز و در فصل دوم نیز بخش‌هایی چون «خارج از مسابقه» را طراحی کرده‌ایم. با توجه به ظرفیت برنامه از شرکت‌کنندگان برگزیده قسمت‌های قبلی، بهره گرفتیم و به جذابیت برنامه افزودیم. دو شب در هفته مسابقه و دو شب در هفته خارج از مسابقه را داریم.

تهیه‌کننده «بگو بخند» به ساخت بخش‌های جدید برنامه اشاره کرد و گفت: بخش‌های بین مسابقه با حال و هوای طنز و طراحی بخش‌های نمایشی، وجه تمایز ویژه‌ای به برنامه داده ‌است. در این برنامه با کشف و شکوفا کردن استعدادها از آن‌ها در بخش‌های مختلف برنامه استفاده می‌کنیم.

مجری و نقش آن در برنامه‌های طنز بر هیچ‌کس پوشیده نیست و با کم‌ترین اشتباهی ممکن است زحمت عوامل پشت دوربین نادیده گرفته‌ شود. نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است، حضور عبدا… رواست که به‌عنوان میزبان با این برنامه همکاری می‌کند. روا تجربه اجرای آثار طنز را دارد. از طرفی با ادبیات و شعر هم آشناست. بنابراین می‌توان گفت گزینه مناسبی برای اجرای بگو بخند بوده است. روا، آدم شوخ‌طبعی است و با طنز هم قرابت دارد. تهیه‌کننده «بگو بخند» ضمن قدردانی از اجرای عبدالله روا در این مجموعه طنز از سابقه کار با روا و شخصیت و استعداد طنز او گفت: باتوجه به تجربه کاری که در سال‌های قبل با روا داشتم، این ظرفیت را در او دیدم و معتقدم وی ابتدا به ساکن، یک طنزپرداز است تا مجری.

حسینی تصریح کرد: روا با استعداد خاصی که دارد، در «ویدئو چک» ثابت کرد که طنز و مخاطب را می‌شناسد و در «بگو بخند»، نوع دیگری از اجرای طنز روا را شاهدیم.

تهیه‌کننده برنامه به مراحل انتخاب شرکت‌کنندگان و همچنین مشارکت خوب مخاطبان با ارسال ویدئوهای طنز به ‌حساب‌های کاربری در فضای مجازی برنامه اشاره کرد و گفت: در این مدت چهارهزار ویدئو ارسالی در سطح کشور داشتیم که پس از پالایش ویدئوها و پژوهش میدانی گروه‌های نمایش، شعرا و طنزپردازان به مرحله راستی‌آزمایی رسیدند. در این مرحله بعد از چهار مرتبه راستی‌آزمایی و سه مرحله حضور در محل تولید برنامه و اجراهای متعدد، فرآیند انتخاب شرکت‌کنندگان نهایی می‌شود.

حسینی گفت: در کشف استعدادها به‌قدر بضاعت توفیق داشتیم و با رصد خروجی شبکه‌های مختلف می‌بینیم که از این افراد به‌عنوان طنزپرداز و مهمان استفاده می‌شود.

وی در خاتمه گفت: «بگو بخند» این ظرفیت را دارد که طنز کشور را غنا ببخشد و به پوست‌اندازی برنامه‌های طنز کمک کند.

نیره رضایی‌مطلق –

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است